    TE Connectivity Passive Product RL73K3AR27JTDF
    Part No.:
    RL73K3AR27JTDF
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRL73K3AR27JTDF.pdf
    Description:
    RES 0.27 OHM 5% 1W 2512
    Resistance:
    270 mOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    1W
    Size / Dimension:
    0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.033" (0.84mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RL73K3AR27JTDF on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RL73K3AR27JTDF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RL73K3AR27JTDF?
    Image RL73K3AR27JTDF
    Part Number RL73K3AR27JTDF
    Part Status Active
    Resistance 270 mOhms
    Tolerance ±5%
    Composition Thick Film
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 1W
    Ratings 2512
    Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)