    TE Connectivity Passive Product RL73K3AR82JTDF
    Part No.:
    RL73K3AR82JTDF
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Package:
    2512 (6432 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRL73K3AR82JTDF.pdf
    Description:
    RES 0.82 OHM 5% 1W 2512
    Manufacturer:
    Series:
    RL73, CGS
    Package/Case:
    2512 (6432 Metric)
    Resistance:
    820 mOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Composition:
    Thick Film
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    1W
    Ratings:
    2512
    Size / Dimension:
    0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RL73K3AR82JTDF on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RL73K3AR82JTDF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RL73K3AR82JTDF?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RL73K3AR82JTDF
    Part Number RL73K3AR82JTDF
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RL73, CGS
    Package/Case 2512 (6432 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 820 mOhms
    Tolerance ±5%
    Composition Thick Film
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 1W
    Ratings 2512
    Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)