    TE Connectivity Passive Product TLM2ADR047FTD
    Part No.:
    TLM2ADR047FTD
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTLM2ADR047FTD.pdf
    Description:
    RES 0.047 OHM 1% 1/4W 0805
    Resistance:
    47 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order TLM2ADR047FTD on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the TLM2ADR047FTD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLM2ADR047FTD?
    Image TLM2ADR047FTD
    Part Number TLM2ADR047FTD
    Part Status Active
    Resistance 47 mOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Metal Foil
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)