    TE Connectivity Passive Product TLM2ADR056FTD
    Part No.:
    TLM2ADR056FTD
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTLM2ADR056FTD.pdf
    Description:
    RES 0.056 OHM 1% 1/4W 0805
    Resistance:
    56 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order TLM2ADR056FTD on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the TLM2ADR056FTD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLM2ADR056FTD?
    Image TLM2ADR056FTD
    Part Number TLM2ADR056FTD
    Part Status Active
    Resistance 56 mOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Metal Foil
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)