    TE Connectivity Passive Product TLM2ADR075FTD
    Part No.:
    TLM2ADR075FTD
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTLM2ADR075FTD.pdf
    Description:
    RES 0.075 OHM 1% 1/4W 0805
    Resistance:
    75 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order TLM2ADR075FTD on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the TLM2ADR075FTD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLM2ADR075FTD?
    Image TLM2ADR075FTD
    Part Number TLM2ADR075FTD
    Part Status Active
    Resistance 75 mOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Metal Foil
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)