    TE Connectivity Passive Product TLM2ADR082FTD
    Part No.:
    TLM2ADR082FTD
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTLM2ADR082FTD.pdf
    Description:
    RES 0.082 OHM 1% 1/4W 0805
    Resistance:
    82 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order TLM2ADR082FTD on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the TLM2ADR082FTD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLM2ADR082FTD?
    Image TLM2ADR082FTD
    Part Number TLM2ADR082FTD
    Part Status Active
    Resistance 82 mOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Metal Foil
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)