    Vishay Dale Thin Film M55342K02B453ART1
    Part No.:
    M55342K02B453ART1
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0505 (1313 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDM55342K02B453ART1.pdf
    Description:
    RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0505
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Series:
    Military, MIL-PRF-55342, RM0505
    Package/Case:
    0505 (1313 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    453 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Military, Non-Inductive
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Ratings:
    0505
    Size / Dimension:
    0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    1. How to order M55342K02B453ART1 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the M55342K02B453ART1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of M55342K02B453ART1?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image M55342K02B453ART1
    Part Number M55342K02B453ART1
    Manufacturer Vishay Dale Thin Film
    Series Military, MIL-PRF-55342, RM0505
    Package/Case 0505 (1313 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 453 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Composition Thin Film
    Features Military, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Ratings 0505
    Size / Dimension 0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)