    Vishay Vitramon VJ1206A102KXGAT5Z
    Part No.:
    VJ1206A102KXGAT5Z
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDVJ1206A102KXGAT5Z.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 1KV NP0 1206
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ HVArc Guard™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max):
    0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order VJ1206A102KXGAT5Z on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the VJ1206A102KXGAT5Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1206A102KXGAT5Z?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image VJ1206A102KXGAT5Z
    Part Number VJ1206A102KXGAT5Z
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ HVArc Guard™
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)