    Vishay Vitramon VJ1206Y123JBEAT4X
    Part No.:
    VJ1206Y123JBEAT4X
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDVJ1206Y123JBEAT4X.pdf
    Description:
    CAP CER 0.012UF 500V X7R 1206
    Series:
    VJ OMD
    Capacitance:
    0.012 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Open Mode, Soft Termination
    Part Applications:
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    500V
    Thickness (Max):
    0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension:
    0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order VJ1206Y123JBEAT4X on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the VJ1206Y123JBEAT4X price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1206Y123JBEAT4X?
    Image VJ1206Y123JBEAT4X
    Part Number VJ1206Y123JBEAT4X
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ OMD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.012 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Open Mode, Soft Termination
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 500V
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)