    Vishay Dale WSHM28181L500FEA
    Part No.:
    WSHM28181L500FEA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDWSHM28181L500FEA.pdf
    Description:
    RES 0.0015 OHM 1% 7W 2818
    Resistance:
    1.5 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 170°C
    Power (Watts):
    7W
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.069" (1.75mm)
    Failure Rate:
    1. How to order WSHM28181L500FEA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the WSHM28181L500FEA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WSHM28181L500FEA?
    Image WSHM28181L500FEA
    Part Number WSHM28181L500FEA
    Part Status Active
    Resistance 1.5 mOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Metal Element
    Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 170°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 7W
    Ratings 2818
    Size / Dimension 0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.069" (1.75mm)