    Vishay Dale WSL1206R2000FTA18
    Part No.:
    WSL1206R2000FTA18
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDWSL1206R2000FTA18.pdf
    Description:
    RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    WSL-HP
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    200 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Metal Element
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±75ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 170°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.035" (0.89mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order WSL1206R2000FTA18 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the WSL1206R2000FTA18 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WSL1206R2000FTA18?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image WSL1206R2000FTA18
    Part Number WSL1206R2000FTA18
    Manufacturer Vishay Dale
    Series WSL-HP
    Package/Case -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 200 mOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Metal Element
    Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±75ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 170°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)