    Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KASMC24AHM3/9A
    Part No.:
    5KASMC24AHM3/9A
    Manufacturer:
    Vishay General Semiconductor - Diodes Division
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD5KASMC24AHM3/9A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
    Manufacturer:
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    PAR®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    38.9V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    AEC-Q101
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 185°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    1. How to order 5KASMC24AHM3/9A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the 5KASMC24AHM3/9A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 5KASMC24AHM3/9A?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 5KASMC24AHM3_A/H 5KASMC24AHM3_A/I 5KASMC24AHM3/9A 5KASMC24AHM3/57
    Part Number 5KASMC24AHM3_A/H 5KASMC24AHM3_A/I 5KASMC24AHM3/9A 5KASMC24AHM3/57
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series PAR® PAR® PAR® PAR®
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Obsolete Obsolete
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V 38.9V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMC) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) - 128.5A - -
    Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)