    Walsin Technology Corporation WR08X6803FTL
    Part No.:
    WR08X6803FTL
    Manufacturer:
    Walsin Technology Corporation
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDWR08X6803FTL.pdf
    Description:
    RES 680K OHM 1% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    Walsin Technology Corporation
    Series:
    WR
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    680 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order WR08X6803FTL on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the WR08X6803FTL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WR08X6803FTL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image WR08X6803FTL
    Part Number WR08X6803FTL
    Manufacturer Walsin Technology Corporation
    Series WR
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 680 kOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)