    WIMA MKS4C052706B00KJ00
    Part No.:
    MKS4C052706B00KJ00
    Manufacturer:
    WIMA
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMKS4C052706B00KJ00.pdf
    Description:
    CAP FILM 27UF 10% 63VDC RADIAL
    Manufacturer:
    WIMA
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    27 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Size / Dimension:
    1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.827" (21.00mm)
    Features:
    Termination:
    PC Pins
    Ratings:
    AEC-Q200
    Lead Spacing:
    1.083" (27.50mm)
    Part Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    1. How to order MKS4C052706B00KJ00 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MKS4C052706B00KJ00 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS4C052706B00KJ00?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MKS4C052706B00KJ00
    Part Number MKS4C052706B00KJ00
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 27 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 40V
    Size / Dimension 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
    Features -
    Termination PC Pins
    Ratings AEC-Q200
    Lead Spacing 1.083" (27.50mm)