    YAGEO RE0402FRE07220KL
    Part No.:
    RE0402FRE07220KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRE0402FRE07220KL.pdf
    Description:
    RES SMD 220K OHM 1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RE
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    220 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.015" (0.37mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RE0402FRE07220KL on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RE0402FRE07220KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RE0402FRE07220KL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RE0402FRE07220KL
    Part Number RE0402FRE07220KL
    Manufacturer YAGEO
    Series RE
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 220 kOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)