    YAGEO RT0603FRE1312KL
    Part No.:
    RT0603FRE1312KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRT0603FRE1312KL.pdf
    Description:
    RES 12K OHM 1% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    12 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RT0603FRE1312KL on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RT0603FRE1312KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0603FRE1312KL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RT0603FRE1312KL
    Part Number RT0603FRE1312KL
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 12 kOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Thin Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)