    YAGEO RT1206FRE1324K9L
    Part No.:
    RT1206FRE1324K9L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRT1206FRE1324K9L.pdf
    Description:
    RES 24.9K OHM 1% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    24.9 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RT1206FRE1324K9L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RT1206FRE1324K9L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT1206FRE1324K9L?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RT1206FRE1324K9L
    Part Number RT1206FRE1324K9L
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 24.9 kOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Thin Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)