    KEMET C0805X823F8JACAUTO
    Part No.:
    C0805X823F8JACAUTO
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC0805X823F8JACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 0805 82NF 10VDC U2J 1%
    Series:
    SMD Auto U2J Flex
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    U2J
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    10V
    Thickness (Max):
    0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C0805X823F8JACAUTO on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C0805X823F8JACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0805X823F8JACAUTO?
    Image C0805X823F8JACAUTO7210 C0805X823F8JACAUTO
    Part Number C0805X823F8JACAUTO7210 C0805X823F8JACAUTO
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series SMD Auto U2J Flex SMD Auto U2J Flex
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Capacitance 0.082 µF 0.082 µF
    Tolerance ±1% ±1%
    Temperature Coefficient U2J U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lead Style - -
    Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
    Part Applications Automotive, Boardflex Sensitive Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 10V 10V
    Failure Rate - -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing - -
    Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)