    KEMET C1210T105K5RCL
    Part No.:
    C1210T105K5RCL
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1210T105K5RCL.pdf
    Description:
    1.00UF 50.0V
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    50V
    Thickness (Max):
    0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1210T105K5RCL on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1210T105K5RCL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1210T105K5RCL?
    Image C1210T105K5RCL7025 C1210T105K5RCL C1210T105K5RCLM705
    Part Number C1210T105K5RCL7025 C1210T105K5RCL C1210T105K5RCLM705
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series SMD COTS X7R SMD COTS X7R SMD COTS X7R
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Capacitance 1 µF 1 µF 1 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Temperature Coefficient X7R X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - - -
    Lead Style - - -
    Ratings COTS COTS COTS
    Voltage - Rated 50V 50V 50V
    Failure Rate - - -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing - - -
    Package / Case 1210 (3225 Metric) 1210 (3225 Metric) 1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max) 0.067" (1.70mm) 0.067" (1.70mm) 0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)