    KEMET C350C184J2G5TA
    Part No.:
    C350C184J2G5TA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC350C184J2G5TA.pdf
    Description:
    CAP CER RAD 180NF 200V C0G 5%
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Lead Style:
    Formed Leads
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    200V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Package / Case:
    Radial
    Thickness (Max):
    Size / Dimension:
    0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.400" (10.16mm)
    1. How to order C350C184J2G5TA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C350C184J2G5TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C350C184J2G5TA?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C350C184J2G5TA7301 C350C184J2G5TA
    Part Number C350C184J2G5TA7301 C350C184J2G5TA
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Part Status Active Active
    Capacitance 0.18 µF 0.18 µF
    Tolerance ±5% ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL Low ESL
    Lead Style Formed Leads Formed Leads
    Ratings - -
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Voltage - Rated 200V 200V
    Failure Rate - -
    Mounting Style Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm)
    Package / Case Radial Radial
    Thickness (Max) - -
    Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm) 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm)