    Microchip Technology MSMCG54A
    Part No.:
    MSMCG54A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG54A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMCG
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    54V
    Voltage - Breakdown (Min):
    60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    87.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    17.2A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG54A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG54A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG54A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCG54A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCG54A pin diagram, MSMCG54A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCG54A MSMCG54AE3
    Part Number MSMCG54A MSMCG54AE3
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V
    Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A 17.2A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)