    Microchip Technology MSMCG60A
    Part No.:
    MSMCG60A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG60A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCG
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    60V
    Voltage - Breakdown (Min):
    66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    96.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    15.5A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG60A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG60A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG60A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCG60A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCG60A pin diagram, MSMCG60A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCG60A MSMCG60AE3 MSMCG60AE3/TR
    Part Number MSMCG60A MSMCG60AE3 MSMCG60AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 60V
    Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V 96.8V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 15.5A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - - -
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)