    Microchip Technology MSMCG6.5AE3
    Part No.:
    MSMCG6.5AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG6.5AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCG
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    6.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    7.22V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    11.2V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    133.9A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG6.5AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG6.5AE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG6.5AE3?
    Image MSMCG64A MSMCG6.0A MSMCG6.5A MSMCG6.5AE3 MSMCG60A
    Part Number MSMCG64A MSMCG6.0A MSMCG6.5A MSMCG6.5AE3 MSMCG60A
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Part Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 6V 6.5V 6.5V 60V
    Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 6.67V 7.22V 7.22V 66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 10.3V 11.2V 11.2V 96.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A 145.6A 133.9A 133.9A 15.5A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)