    Microchip Technology MSMCJ100CA
    Part No.:
    MSMCJ100CA
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ100CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    100V
    Voltage - Breakdown (Min):
    111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    162V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    9.3A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels:
    1
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ100CA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ100CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ100CA?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ100CAE3 MSMCJ100CA MSMCJ100CA/TR
    Part Number MSMCJ100CAE3 MSMCJ100CA MSMCJ100CA/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 100V 100V
    Voltage - Breakdown (Min) 111V 111V 111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V 162V 162V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A 9.3A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels 1 1 1
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)