    Microchip Technology MSMCJ33A
    Part No.:
    MSMCJ33A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ33A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    33V
    Voltage - Breakdown (Min):
    36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    53.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    28.1A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ33A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ33A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ33A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJ33A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCJ33A pin diagram, MSMCJ33A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ33A MSMCJ33AE3 MSMCJ33A/TR MSMCJ33AE3/TR
    Part Number MSMCJ33A MSMCJ33AE3 MSMCJ33A/TR MSMCJ33AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V 33V 33V
    Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V 36.7V 36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A 28.1A 28.1A 28.1A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)