    Microchip Technology MSMCJ51AE3
    Part No.:
    MSMCJ51AE3
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ51AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    51V
    Voltage - Breakdown (Min):
    56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    82.4V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    18.2A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ51AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ51AE3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ51AE3?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ51AE3 MSMCJ51AE3/TR
    Part Number MSMCJ51AE3 MSMCJ51AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
    Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A 18.2A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)