    Microchip Technology MSMCJ51AE3/TR
    Part No.:
    MSMCJ51AE3/TR
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ51AE3/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMCJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    51V
    Voltage - Breakdown (Min):
    56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    82.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    18.2A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ51AE3/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ51AE3/TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ51AE3/TR?
    Image MSMCJ51AE3 MSMCJ51AE3/TR
    Part Number MSMCJ51AE3 MSMCJ51AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
    Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A 18.2A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)