    Microchip Technology MSMCJ64A
    Part No.:
    MSMCJ64A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ64A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    64V
    Voltage - Breakdown (Min):
    71.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    103V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    14.6A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ64A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ64A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ64A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJ64A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCJ64A pin diagram, MSMCJ64A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ64A MSMCJ64AE3
    Part Number MSMCJ64A MSMCJ64AE3
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
    Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A 14.6A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)