    Microchip Technology MSMCJ6.5AE3
    Part No.:
    MSMCJ6.5AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ6.5AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    6.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    7.22V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    11.2V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    133.9A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ6.5AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ6.5AE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ6.5AE3?
    Image MSMCJ60CA MSMCJ60A MSMCJ6.0AE3 MSMCJ6.5AE3 MSMCJ64A
    Part Number MSMCJ60CA MSMCJ60A MSMCJ6.0AE3 MSMCJ6.5AE3 MSMCJ64A
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Part Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels - 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 6V 6.5V 64V
    Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 6.67V 7.22V 71.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V 10.3V 11.2V 103V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 145.6A 133.9A 14.6A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)