    Microchip Technology MSMCJ6.5CA/TR
    Part No.:
    MSMCJ6.5CA/TR
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ6.5CA/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    6.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    7.22V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    11.2V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    133.9A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)