    Microchip Technology MSMCJ85A
    Part No.:
    MSMCJ85A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ85A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    85V
    Voltage - Breakdown (Min):
    94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    137V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    10.4A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ85A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ85A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ85A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJ85A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCJ85A pin diagram, MSMCJ85A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ85AE3 MSMCJ85A MSMCJ85A/TR
    Part Number MSMCJ85AE3 MSMCJ85A MSMCJ85A/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V
    Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A 10.4A 10.4A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - - 1
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)