    Microchip Technology MSMLG48CAE3
    Part No.:
    MSMLG48CAE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG48CAE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMLG
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    48V
    Voltage - Breakdown (Min):
    53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    77.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    38.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG48CAE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG48CAE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG48CAE3?
    Image MSMLG48CAE3 MSMLG48CAE3/TR
    Part Number MSMLG48CAE3 MSMLG48CAE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
    Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.8A 38.8A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels 1 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)