    Microchip Technology MSMLG48CAE3/TR
    Part No.:
    MSMLG48CAE3/TR
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG48CAE3/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMLG
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    48V
    Voltage - Breakdown (Min):
    53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    77.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    38.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG48CAE3/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG48CAE3/TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG48CAE3/TR?
    Image MSMLG48CAE3 MSMLG48CAE3/TR
    Part Number MSMLG48CAE3 MSMLG48CAE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
    Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.8A 38.8A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels 1 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)