    Microchip Technology MSMLG7.5A
    Part No.:
    MSMLG7.5A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG7.5A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMLG
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    7.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    8.33V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    12.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    232.6A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG7.5A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG7.5A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG7.5A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMLG7.5A.
    Image MSMLG7.0A MSMLG7.0AE3 MSMLG7.5A MSMLG7.5AE3 MSMLG70A
    Part Number MSMLG7.0A MSMLG7.0AE3 MSMLG7.5A MSMLG7.5AE3 MSMLG70A
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Part Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 7.5V 7.5V 70V
    Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 8.33V 8.33V 77.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 12.9V 12.9V 113V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 250A 250A 232.6A 232.6A 26.6A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)