    Microchip Technology MSMLG85A
    Part No.:
    MSMLG85A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG85A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 85VWM 137VC SMLG
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    85V
    Voltage - Breakdown (Min):
    94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    137V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    20.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG85A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG85A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG85A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMLG85A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMLG85A pin diagram, MSMLG85A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMLG85AE3 MSMLG85AE3/TR MSMLG85A MSMLG85A/TR
    Part Number MSMLG85AE3 MSMLG85AE3/TR MSMLG85A MSMLG85A/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Series - - - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V 85V
    Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V 94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V 137V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A 20.8A 20.8A 20.8A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)