    Microchip Technology MSMLJ150CAE3
    Part No.:
    MSMLJ150CAE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLJ150CAE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    150V
    Voltage - Breakdown (Min):
    167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    243V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    12.4A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLJ150CAE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLJ150CAE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLJ150CAE3?
    Image MSMLJ150CAE3 MSMLJ150CAE3/TR
    Part Number MSMLJ150CAE3 MSMLJ150CAE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
    Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
    Supplier Device Package DO-214AB DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A 12.4A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels 1 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)