    Microchip Technology MSMLJ150CAE3/TR
    Part No.:
    MSMLJ150CAE3/TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLJ150CAE3/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 150VWM 243VC SMLJ
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    150V
    Voltage - Breakdown (Min):
    167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    243V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    12.4A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Bidirectional Channels:
    1
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLJ150CAE3/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLJ150CAE3/TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLJ150CAE3/TR?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMLJ150CAE3 MSMLJ150CAE3/TR
    Part Number MSMLJ150CAE3 MSMLJ150CAE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
    Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
    Supplier Device Package DO-214AB DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A 12.4A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels 1 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)