    Microchip Technology MSMLJ51A
    Part No.:
    MSMLJ51A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLJ51A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    51V
    Voltage - Breakdown (Min):
    56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    82.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    36.4A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLJ51A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLJ51A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLJ51A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMLJ51A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMLJ51A pin diagram, MSMLJ51A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMLJ51AE3 MSMLJ51A MSMLJ51AE3/TR MSMLJ51A/TR
    Part Number MSMLJ51AE3 MSMLJ51A MSMLJ51AE3/TR MSMLJ51A/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V 51V 51V
    Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V 56.7V 56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V 82.4V 82.4V
    Supplier Device Package DO-214AB DO-214AB DO-214AB (SMLJ) DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36.4A 36.4A 36.4A 36.4A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)