    Microchip Technology MSMCJ51A
    Part No.:
    MSMCJ51A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ51A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    51V
    Voltage - Breakdown (Min):
    56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    82.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    18.2A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ51A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ51A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ51A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJ51A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCJ51A pin diagram, MSMCJ51A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ51AE3 MSMCJ51AE3/TR MSMCJ51A MSMCJ51A/TR
    Part Number MSMCJ51AE3 MSMCJ51AE3/TR MSMCJ51A MSMCJ51A/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 - 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V 51V 51V
    Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V 56.7V 56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V 82.4V 82.4V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A 18.2A 18.2A 18.2A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)