    Microchip Technology MSMLG48CA
    Part No.:
    MSMLG48CA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG48CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMLG
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    48V
    Voltage - Breakdown (Min):
    53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    77.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    38.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG48CA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG48CA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG48CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMLG48CA.
    Image MSMLG48CA MSMLG48CAE3 MSMLG48CAE3/TR MSMLG48CA/TR
    Part Number MSMLG48CA MSMLG48CAE3 MSMLG48CAE3/TR MSMLG48CA/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Series - - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V 48V
    Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V 77.4V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.8A 38.8A 38.8A 38.8A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)